dealstuna flakes (bonito) for cats 65% off for $3.49

13
vote-for2vote-against

It would be cheaper to just use a can of tuna.

vote-for1vote-against

tuna is actually bad for cats to eat frequently. research 'yellow fatty disease' in cats. i never knew about it until recently!

vote-for1vote-against

Shipping was $7.99 for something that cost a little more that 3 bucks? No thanks.

vote-for1vote-against

Whoops, says so in the description. I hate it when people dont read the whole post. (slaps forhead)

vote-for1vote-against

@daniofthedead: Kind of makes sense when you think about it though. Cats are desert animals (were once upon a time anyway) when is the last time you saw tuna swimming across the Serengeti?

I never really thought about it either till recently, I blame that damn Meow mix ad.

I want tuna, I want chicken, Meow Mix flavors keep me lickin..... lying bastards.

vote-for1vote-against

My cat LOVES bonito flakes on his food. But we use them sparingly. They're meant as a treat or an incentive to dig into the food that he's bored with eating (before the can is used up... he's a picky kitty). Mind you, we usually buy our bonito flakes in small bags from the local Japanese grocery. A small bag goes a LONG way.

vote-for1vote-against

@eneref: That's what we use them for with our younger kitty - Never had such a picky kitty before!! :)

We also use them with our 18 yo kitty because she will eat anything... EXCEPT her joint supplements. Once those are mixed into her food she won't eat it, but if we sprinkle some of the bonito flakes on top she will eat most of it.

I am almost through a 1 ounce bag I purchased 4 months ago, (though we only use it about 3 times per week). So I agree, a little goes "a LONG way".

I've never tried this brand. We get ours from a high quality pet food store and they are usually around $4.00 for a half ounce container.

vote-for1vote-against

My cats adore Bonito flakes, but these are too expensive considering the shipping cost. I usually buy "human grade" Bonito at an Asian market or at Whole Foods, and it's much less expensive.