dealsblue diamond almonds 16oz resealable bags…

100
vote-for6vote-against

Check out the 6 ounce cans, two for 3.79. Just a titch more expensive per ounce, and the smaller containers keep things fresher longer. Plus, from the looks of things, it's buy one get one free on that deal. We'll see what happens, but it looks like it ends up being four cans for 3.79.

vote-for7vote-against

@bwide: here is the deal you are referring to -

http://deals.woot.com/deals/details/deb96be4-69c7-4e9d-b284-c87b3ef7626b/blue-diamond-almonds-buy-one-get-one-of-the-same-item-free#8

It is 2 - 6oz cans for $3.79 (same flavor) and it does offer more flavors but I would hurry, as that deal should be ending today or tomorrow.

vote-for10vote-against

I just ordered 6 pounds.

THAT'S A LOT OF NUTS

vote-for1vote-against

The 6oz cans are 2 for $3.79...same price.

16oz bag is $0.31875/oz
6oz can is $0.3158/oz so technically cheaper.

vote-for2vote-against

@souka: Math Police -

$3.79 / 12oz = $00.315833 per oz

$4.99 / 16oz = $00.311875 per oz

Makes the 16 oz bag technically cheaper by $.003958

Blowing off studying for my math final ; )

vote-for6vote-against

I used the chocolate almonds in a cookie recipe the other day. Freaking awesome.

vote-for2vote-against

if you can live without the fancy brand name and variety of flavors, winco has bulk almonds for 3.88/pound. just saying.

vote-for1vote-against

@dreamyvelvet: yesssss!!!Recipe,Recipe,Recipe,please!!!!

vote-for2vote-against

Man I just love these nuts!

vote-for2vote-against

I reached the limit on each one.. Thanks for the deal! Only bad thing is no APO, only problem is my wife might snatch em up instead of send em out! :)

vote-for2vote-against

wasabi & soy sauce.

trust me.

vote-for3vote-against

Thanks for posting this deal! Also i went through mrrebrates which now has a bonus rebate totaling 7%.